/

24. 2. 2022

Pořád se považuji za československého kosmonauta, říká Remek

Čtrnáctý díl uvítal speciálního hosta – československého kosmonauta Vladimíra Remka. Podcast vznikl ve spolupráci CzechInvestu a Ministerstva dopravy a provede vás jím Vojtěch Koval a Jan Spratek.

Krátkých zpráv má tento díl opravdu mnoho! Rover Perservance oslavil minulý týden první výročí od přistání na Marsu. Řeč už je také o nástupci teleskopu Jamese Webba – ten sice ještě není ani kompletně v provozu, už se ale řeší, co bude umět jeho nástupce. Ten by měl umět pozorovat v ultrafialovém, ale i infračerveném spektru. A víte, co to je Mechazilla, kterou používá SpaceX?

Zmínit musíme také pár úspěchů z tuzemska: do druhého kola na evropského kosmonauta postoupilo 16 českých kandidátů. Česká družice VZLUSAT-2, o jejímž startu byla řeč ve 12. díle podcastu, přinesla první snímky. A brněnská SAB Aerospace dostala další zakázku od ESA, bude vyvíjet separační zařízení na různé velikosti družic.

S Vladimírem Remkem moderátoři proberou, jaký byl jeho let do vesmíru a úsměvné příhody, ke kterým tehdy došlo. Zmíní také fenomén třetí čtvrtiny, o němž v minulém díle mluvila psycholožka Iva Poláčková Šolcová. To a mnohem více v nejnovějším díle!